خوش آمديد!
13:19 پنج شنبه 4 ارديبهشت ماه ، 1393
Plantbio.ir: تالار گفتمان

www.plantbio.ir :: نمايش موضوعات - بافت های گیاهی - بافت اپیدرم

`

بافت های گیاهی - بافت اپیدرم

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع    

   www.plantbio.ir صفحه اول انجمن -> بخش دانشجویی -> بافت شناسی و مورفولوژی گیاهی

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

admin
مدیر سایت
مدیر سایت

وضعيت: آفلاين
3 خرداد ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 168
امتياز: 500000
تشکر کرده: 1
تشکر شده 4 بار در 4 پست


ارسالارسال شده در: چهارشنبه، 15 تير ماه ، 1390 18:51:21    موضوع مطلب: بافت های گیاهی - بافت اپیدرم پاسخ همراه با اعلان

[/sizeبافت اپیدرم :[size=18]

سلولهایی دارای پروتوپلاسم زنده و فعال، دیواره نازک نخستین ، فاقد مآ یا فضای بین سلولی می باشند. دارای یک یا دو ردیف واکوئل بزرگ در اندامهای رنگین مانند برگهای رنگین و میوه هاکه دارای انتوسیانین و تانن ها هستند. یکی از ویژگی های سلول اپیدرمی فاقد کلروپلاست بودن ان است . ( پلاست های بشره ای معمولا به صورت کلروپلاست تمایز نیافته اندو عموما فاقد کلروفیل اندو فقط بعضی از سرخس ها ، گیاهان آبزی و تعدادی از گیاهان آوندی عالی خشکی زی، به ویژه آنهایی که در محل های سایه دار زندگی می کنند محتوی کلروپلاست های کاملا رشد یافته در بشره اند ). اپیدرم فقط در سلول های اولیه ریشه و ساقه وجود داشته و با شروع رشد پسین پریدرم جایگزین آن می شود.سلول های اپیدرمی سطح خارجی اندام های گیاهی معمولا گیاه را از تاثیر عوامل محیط حفظ می نمایندو همچنین از اتلاف آب گیاه بوسیله تبخیر جلوگیری می نمایند.در روی سلول های اپیدرمی گاهی مواد واکسی شکل و کوتینی که بوسیله پروتوپلاست ترشح می شود و بصورت یک لایه پیوسته بنام کوتیکول سطح اپیدرم را می پوشاندو فاقد کوتیکول می باشدو کرک (Hair) و همچنین در بین سلول های اپیدرمی ، سلول های روزنه ( Stomat ) جهت تبادل گازی قرار گرفته اند.بشره یا اپیدرم به صورت یک ردیفی ( Uniserriate ) و چند ردیفی (Multiseriate ) دیده می شود. اپیدرم ممکن است دارای دو منشاء زاینده باشد یا از پروتودرم منشاء می گیرد که یک ردیف یاخته های پوششی خارجی است ( اپیدرم ). یا از مریستم بنیادی منشاء می گیرد که هیپودرم ) Hypodemis )نامیده می شود چند زیر بشره خارجی را تشکیل می دهد.یاخته های اپیدرمی به اشکال مختلف دیده می شوندکه غالبا با کوتیکول پوشانده شده است.جدار داخلی آنها در دولپه ایها غالبا سینوسی و در تک لپه ها ساده ( خطی ) می باشند.
نقشهای طبیعی اپیدرم بخش های هوایی گیاه عبارتند از : کاهش میزان تعرق به حداقل ممکن ، حفاظت مکانیکی ، انتقال گازها از روزنه ها و ذخیره آب و فراورده های متابولیسمی ، بشره علاوه بر نقشهای مذکور برخی نقشهای کمکی را نیز ایفاء می کند مانند فتوسنتز ، ترشح و جذب .
در گندمیان و بسیاری از تک لپه ایها ی دیگر، یاخته های آماس کرده و حباب مانندی ( Bulliform cells ) در بشره دیده می شوند. این یاخته ها از یاخته های بشره ای معمولی بزرگترند. دیواره آنها نازک است و خود محتوی واکوئل بزرگی هستند. این یاخته ها در برش عرضی برگ آرایش بادبزنی دارند، به طوریکه دازترین آنها در مرکز قرار دارد. یاخته های حباب مانند دارای آب زیاد و تقریبا فاقد کلروفیل اند.

روزنه ها Stomata :
در بین سلول های اپیدرمی سلول های روزنه که از دو سلول لوبیایی شکل که به آنها guard cell گفته می شود و بین این دو سلول سوراخ روزنه Ostiol قرار دارد. سلول های روزنه از سلول های اپیدرمی کوچکتر بوده و سیتوپلاسم فراوان و هسته ای درشت دارندو دارای نشاسته و کلروفیل بوده که آنها را از سلول های اپیدرمی متمایز می سازد. همچنین در اطراف سلول های روزنه را احاطه می نمایند که به آن سلول های همراه یا Subsidiary cells گویند.استومات ها را از نظر وظیفه ای که دارند به دو دسته تقسیم می نمایند:
1- استومات هوایی : راههای تبادلات گازی گیاه با محیط هستند
2- استومات آبی ( هیداتود ) : وظیفه آنها فقط دفع آب اضافی از گیاه می باشد.
هیداتودها hydathode منافذ ویژه ای در نوک برگ ها هستند که انتهای تراکئید های بافت چوبی به آنها منتهی شده و از طریق آنها آب به آسانی از بخشهای درونی برگ به بیرون دفع می شود. عامل اصلی دفع آب از راه هیداتود ها همان فشار ریشه ای است. روزنه های آبی بر خلاف روزنه های هوایی همیشه باز بوده که علت آن به خاطر عدم وجود سلول های نگهبان guard cells می باشد.

در زیر هر استومات هوایی اطاق زیر روزنه وجود دارد که این فضا از یکطرف به سوراخ روزنه و از طرف دیگر به فضاهای بین سلولیو حفره های میان بافتی ارتباط دارند. تعداد روزنه های هوایی معمولا در برگ ها بیشتر بوده و در ریشه وجود ندارند.پراکندگی و طرز قرار گرفتن انها در برگ های گیاهان متفاوت بوده و در بعضی از برگ ها در هر دو سطح برگ و در بعضی فقط در سطح تحتانی برگ قرار دارند. بر اساس طرز قرار گرفتن سلول ها نسبت به سطح اپیدرم به اقسام زیر تقسیم می شوند.
1- روزنه سطحی : سلول های نگهبان هم سطح سلول های اپیدرمی می باشد مانند اکثر گیاهان نهاندانه
2- روزنه عمقی یا فرو رفته : این روزنه ها در زیر یاخته های همراه و در نتیجه پائینتر از سطح اپیدرم قرار می گیرند. مانند اکثر بازدانگان
گاهی فرو رفتگیهای به نام غار یا crypt در بشره بعضی از گیاهان مشاهد ه می شود که استومات ها در داخل آن قرار دارند. این روزنه ها جزء انواع فرو رفته می باشند. مانند گیاه زعفران و خرزهره
3- روزنه برجسته استوما ها بر روی برجستگیهای سلول های اپیدرمی قرار دارند مانند برگ و دمبرگ کدو یا الوچه

در مورد انواع تیپ های روزنه در قسمت بعد بحث خواهد شد.
]

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   

   www.plantbio.ir صفحه اول انجمن -> بخش دانشجویی -> بافت شناسی و مورفولوژی گیاهی

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group